Podstolice – atrakcje turystyczne i możliwości aktywnego wypoczynku

Podstolice to wieś w województwie małopolskim, leżąca zaledwie 18 km od Krakowa. O długiej i bogatej przeszłości miejscowości świadczyć mogą przywileje nadane jej w dokumentach Władysława Jagiełły czy Zygmunta Starego. Czy Podstolice warte są odwiedzenia również obecnie? Co ciekawego mają do zaoferowania turystom i ludziom szukającym miejsca odpoczynku w pobliżu Krakowa?

Zabytki historyczne

Parafia Podstolice może poszczycić się niezwykle długą historią. Pierwsze wzmianki o jej statusie pochodzą z roku 1291, co sprawia, że jest jedną z najstarszych w całej archidiecezji krakowskiej. Kościół pw. Ducha Świętego nie jest co prawda aż tak stary, gdyż zbudowany został w roku 1870 na miejscu poprzedniej świątyni – jednak przeniesiono do niego wiele zabytków sztuki sakralnej z okresów wcześniejszych. Z pewnością warto zwrócić uwagę na trzy XVIII-wieczne ołtarze (dwa w stylu rokoko, jeden barokowy). Znajduje się tam również chrzcielnica wykonana z piaskowca, a także liczne figury świętych (np. św. Floriana, św. Jana Nepomucena, Wszystkich Świętych). Ściany świątyni zdobią obrazy przedstawiające Matkę Bożą – zarówno w stylu barokowym, jak i utrzymane w konwencji ludowej.

Aktywny wypoczynek i relaks

Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny w Podstolicach oferuje aktywny wypoczynek dla całych rodzin, niezależnie od pory roku. W okresie zimowym skorzystać można tu z jednego z dwóch w Małopolsce, zbudowanego poza Karpatami, orczykowego wyciągu narciarskiego w trzech wariantach:

  • 350-metrowy o różnicy wzniesień 65 m,
  • 200-metrowy o różnicy wzniesień 30 m,
  • “Baby Lift” – przedszkole narciarskie dla najmłodszych.

Na stoku wyposażonym w sztuczne oświetlenie oraz system naśnieżania znajdują się trasy zjazdowe odpowiednie dla narciarzy i snowboardzistów o różnym stopniu zaawansowania, o długości 400, 550 i 220 metrów. Ośrodek dysponuje parkingiem, posiada wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i snowboardowego, a także karczmę znajdującą się na dole i restaurację widokową przy górnej stacji wyciągu orczykowego.

Latem miejsce to zamienia się w park rozrywki. Można skorzystać z uroków wspinaczki w parku linowym, przygotowanym zarówno w wersji dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest też 8-metrowa ścianka wspinaczkowa z trasą o dwóch stopniach trudności. Na miejscu istnieje możliwość zorganizowania rozgrywek paintballowych, wypróbowania swoich sil w jeździe samochodem terenowym po specjalnie przygotowanej trasie czy strzelaniu do celu z łuku lub wiatrówki. Można tam też po prostu zrelaksować się, siedząc na ławeczce lub spacerując po mini zoo.

Co zobaczyć w okolicy Podstolic?

Okolica Podstolic obfituje w rozmaite atrakcje turystyczne, ze względu na piękną okolicę oraz lokalizację w pobliżu dawnej polskiej stolicy. Jeśli chcemy odpocząć od Krakowa, warto udać się w kierunku Wieliczki, by spojrzeć na piękno małopolskiej ziemi z zupełnie odmiennej perspektywy. Kopalnia Soli w Wieliczce ma łącznie ponad 300 km chodników, z których 3,5 km przejść można trasą turystyczną, przebiegającą przez 20 komór, wymagającą pokonania 800 schodów i zejścia do trzeciego poziomu kopalni – na głębokość 135 m pod ziemią. Wędrówka podziemnymi korytarzami nie tylko pozwala obejrzeć to, co zazwyczaj ukryte, czyli miejsce pracy górników i efekty ich działalności, ale również skorzystać z dobroczynnego mikroklimatu solankowego czy obejrzeć mnóstwo solnych rzeźb i całych sal z solnym wyposażeniem. To niezapomniana wycieczka dla dzieci i dorosłych.

Niezależnie od pory roku oraz rodzaju naszych turystycznych zainteresowań, we wsi Podstolice oraz w jej najbliższych okolicach, każdy znajdzie z łatwością coś dla siebie.